Mediacje sądowe i pozasądowe

Konflikty to element naszej codzienności.

Czym jest mediacja?

W większości przypadków konflikty można zażegnać w sposób pokojowy i zadowalający dla obu stron. Mediacja pozwala nawiązać dialog pomiędzy spierającymi się stronami i rozwiązać patową sytuację na drodze negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby. To dobrowolny, nieformalny i łagodny proces, w którym neutralny i bezstronny mediator pomaga stronom we właściwej komunikacji a wszystko powyższe dzieje się zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem polskim.

Atuty mediacji

Mediacja stanowi oszczędną i szybką metodę pozasądowego rozwiązywania sporów, dzięki możliwości dostosowania jej do indywidualnych potrzeb stron. Jest wysoce prawdopodobne, że ugoda zawarta w drodze mediacji przyczyni się do utrzymania przyjaznych i rzeczowych stosunków pomiędzy stronami. Skuteczność mediacji potwierdzają statystyki z jej zastosowania w USA i Unii Europejskiej. Wskazują one, że mediacja w 70%-80% kończy się sukcesem.

Mediacja koncentruje się na tym, jakie są interesy stron i co każda z nich uważa za sprawiedliwe, dlatego w mediacji wygrywają obie strony sporu. Osoba prowadząca mediację ma respekt dla ich spraw i wartości. Strony mogą również na każdym etapie postępowania mediacyjnego zrezygnować z dalszego uczestnictwa w mediacji. Przystąpienie do mediacji nie wiąże się z obowiązkiem zawarcia ugody, a brak porozumienia nie uniemożliwia prowadzenia postępowania sądowego.

Skutki mediacji

Postępowanie mediacyjne może toczyć się przed wszczęciem sprawy w sądzie lub w jej trakcie. Treść ugody musi być w całości zaakceptowana przez strony. Zawarte porozumienie, po spełnieniu niezbędnych warunków, może być egzekwowane w drodze egzekucji sądowej. Niezbędne jest przy tym złożenie przez jedną lub obie strony wniosku o zatwierdzenie ugody. Ani bowiem zawarcie ugody ani też złożenie przez mediatora protokołu w sądzie nie stanowi podstawy wszczęcia postępowania o zatwierdzenie ugody.

Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności. W pozostałych przypadkach sąd zatwierdza ugodę postanowieniem na posiedzeniu niejawnym. O terminie posiedzenia niejawnego sąd nie zawiadamia stron, doręcza im jedynie odpis wydanego na takim posiedzeniu orzeczenia.

Poufność mediacji

Wszystko, co jest wypowiedziane na spotkaniu informacyjnych bądź posiedzeniach mediacyjnych nabywa klauzulę poufności. Wszelkie informacje ujawnione podczas spotkań nie mogą zostać przekazane osobom prywatnym ani instytucjom, w tym także sądowi, w razie bezskutecznej mediacji. Jedynym efektem pracy mediatora ze stronami jest spisana ugoda i protokół, w którym ujawnione zostają warunki ugody.

Mediacja sądowa a pozasądowa

W mediacji sądowej sąd wyznacza mediatora z listy stałych mediatorów sądowych. Mediator sam kontaktuje się ze stronami, zapraszając je na spotkanie a termin jej realizacji jest ustalony ustawowo, podobnie jak koszty postępowania mediacyjnego, określone zgodnie z przepisami, .

W przypadku mediacji pozasądowej mediatora wybierają strony, zgłaszając się do niego razem lub osobno, prosząc o kontakt z drugą ze stron, której mediator przekazuje propozycję rozpoczęcia mediacji. Strony ustalają termin spotkania, a mediator proponuje neutralne dla wszystkich miejsce przeprowadzenia rozmowy. Koszty mediacji pozasądowej określa umowa mediatora ze stronami.

O czym warto pamiętać

Mediacja zapewnia stronom możliwość decydowania o jej wyniku, zwiększa gwarancję usunięcia konfliktu i pozwala wypracować rozwiązanie dostosowane do potrzeb i oczekiwań. Ponadto, pozwala skłonić strony do spojrzenia na problem z punktu widzenia drugiej osoby, zaspokaja potrzebę opowiedzenia o swoich krzywdach, na co często nie ma odpowiedniej przestrzeni w postępowaniu sądowym. Spotkanie mediacyjne zapewnia wysoką skuteczność zrealizowania porozumienia, przyczynia się do skrócenia okresu trwania postępowania sądowego i do zmniejszenia kosztów z nim związanych. Dzięki mediacji można zrealizować konstytucyjne prawo do wymiaru sprawiedliwości, rozumiane nie tylko jako zapewnienie szybkich i niedrogich procedur sądowych, ale także alternatywnych, pozasądowych procedur rozwiązywania sporów.

Więcej o ofercie mediacji znajdziesz TUTAJ.

Podaj dalej:)