Rozmowy wspierające i psychoterapia

Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna (PPT)

Jak działa Psychoterapia Pozytywna?

PPT ukierunkowana jest na pomoc w rozwijaniu wewnętrznego potencjału człowieka. W myśl założeń twórcy tej metody – neurologa, psychiatry, psychosomatyka, prof. Nossrata Peseschkiana – wszelkie problemy i trudności, z jakimi zgłaszają się klienci należy traktować jako nieświadome dążenie do ich osobistego rozwoju i równowagi psychicznej. Celem terapii jest pobudzenie drzemiących w każdym człowieku naturalnych mechanizmów uzdrawiających, zgodnie z podejściem holistycznym i pojęciem „positum”, które oznacza „to wszystko, co jest nam dane” a więc nie tylko choroby i ograniczenia, ale również zdolności i zasoby psychologiczne. Psychoterapia pozytywna używa prostego i zrozumiałego języka, opisuje uniwersalne ludzkie konflikty.

Czym są zaburzenia w PPT?

Przyczyny zaburzeń w transkulturowej psychoterapii pozytywnej rozumie się jako objaw nieświadomych konfliktów wewnętrznych. Konflikty te wynikają z kompromisów, jakie osoba dokonuje między własnymi potrzebami a oczekiwanymi normami postępowania (w danej kulturze, grupie społecznej, relacji). Na przykład żona, dla której miłość wyraża się poprzez romantyczne gesty, wspólne wyjścia, dawanie prezentów czy też celebrowanie i uroczystą oprawę wydarzeń rodzinnych (tego nauczyła się we własnym domu) może spotkać się z zupełnie odmienną sytuacją, którą wniósł do małżeństwa jej mąż, wychowywany samotnie przez jednego z rodziców i przyzwyczajony do intymności, kameralności w sferze rodzinnej, do tego nauczony wyrażania miłości poprzez pracę, zapewnianie bytu, ceniący w partnerce oszczędność i przezorność. Taka sytuacja mówienia odmiennymi językami może doprowadzić nie tylko do osłabienia czy rozpadu relacji, ale także zaburzeń emocjonalnych i psychosomatycznych, szukania „ucieczki” poprzez coraz większe zaangażowanie w pracę, budowanie pozazwiązkowych relacji, uzależnienie od substancji czy też wpadanie w nastroje depresyjne.

Jak pracują psychoterapeuci PPT?

Bardzo ważna w psychoterapii pozytywnej jest nadzieja – terapeuta towarzyszy drugiej osobie w odnalezieniu sensu jego zaburzenia i wspólnie odnajdują konstruktywne rozwiązanie odkrytego konfliktu. Idąc tą drogą, dostrzegają zasób, dobrą intencję (potencjalność) „pod” każdym objawem, symptomem, kłopotem. Klient uczy się pozytywnych przeformułowań dla sytuacji problemowych. Podczas sesji terapeutycznych uświadamia sobie, że warunkiem zdrowia psychicznego jest harmonijne funkcjonowanie w czterech obszarach życia, wzajemnie na siebie wpływających: fizycznym (ciało), poznawczym (umiejętności, praca), relacyjnym (kontakty) i duchowym (przyszłość). Odnajduje drogę do dobrostanu psychofizycznego uzależnionego od bardziej zrównoważonego rozkładu energii życiowej.

Istotnym zadaniem w pracy terapeuty PPT jest budowanie atmosfery bezpieczeństwa i zaufania. W procesie zdrowienia użyteczne okazują się opowieści, przysłowia, mądrości ludowe, oraz humor, które otwierają przed klientem nowe perspektywy i dają możliwość zdystansowania się do swoich problemów.

Główne założenia

Głównym założeniem transkulturowej psychoterapii pozytywnej jest pozytywna wizja człowieka, zgodnie z którą każda osoba ma dwie immanentne zdolności: do uczenia (nabywania wiedzy i nauczania) i do miłości (kochania i przyjmowania miłości).

Podejście to integruje wiedzę medyczną i  psychoterapeutyczną, mądrość Wschodu i Zachodu. Psychoterapia pozytywna uczy nie tylko tego, jak leczyć zaburzenia ale i co należy czynić, żeby żyć szczęśliwie i zdrowo.

Pewien koczownik, wędrujący po pustyni, musiał się zatrzymać, gdyż męczyło go pragnienie. Przysiadł na piasku, a ponieważ słyszał gdzieś, że tuż przed śmiercią z pragnienia zaczyna się płakać – oczekiwał na łzy. Wtedy usłyszał dziwny szelest: to wąż sunął ku niemu. Człowiek przestraszył się tak bardzo, że skoczył na równe nogi i zapominając o dręczącym go pragnieniu, ruszył w dalszą drogę. Aż doszedł do takiego miejsca, w którym była woda, a wraz z wodą – ratunek. Ten jeden krok, którego już nie chcesz zrobić, może Cię kosztować życie. Pamiętaj o tym, kiedy poddasz się łzom.

Tradycja berberyjska.

Więcej o ofercie spotkań psychoterapeutycznych znajdziesz TUTAJ.

Podaj dalej:)